073-2865666 :’טל
English

סיוע ליזמים וחברות הזנק

השירותים שלנו בסיוע למיזמים חדשים וחברות הזנק:

  • בדיקת היתכנות וישימות לרעיונות חדשים
  • ניתוח ומיפוי שוק היעד – ביצוע סקר שוק או רכישת סקרי מדף
  • גיבוש אסטרטגיה ומודל עסקי כללי
  • גיבוש תוכנית עסקית
  • הכנת מצגות למשקיעים
  • סיוע בגיוס הון פרטי: ANGELS, קרנות הון סיכון, שותפים אסטרטגיים
  • סיוע בגיוס מימון ממשלתי דרך המדען הראשי וקרנות דו לאומיות
  • סיוע להקמת מערך שווק, איתור מפיצים ושותפים אסטרטגים

נשמח לסייע לכם בכל שאלה


השלבים בפיתוח מוצרים החדשים

שלב א- מחקר ראשוני
אפיון המוצר וקהל היעד אליו הוא מיועד , לדוגמא: מוצר מימון המתאים לעסקים בתעשיית השירותים, מספר העובדים הוא עד 50 ומחזור העסק הוא 10 מיליון שקל בשנה .
בתהליך האפיון הראשוני נבחן ההיבטים השונים המגדירים את המוצר, שימושי וייעוד המוצר. אפיון זה יכלול מגוון פרמטרים המפרקים את המוצר לפרטיו וכוללים: הגדרת הייעוד של המוצר וקביעת קהל היעד, זיהוי הפונקציות שניתן לבצע עם המוצר (מימון הון חוזר, השקעות וכדומה), בחינת מבנה המוצר,בחינה והשוואה למוצרים אחרים בשוק ומאפיינים נוספים.

שלב ב - פיתוח קונספט ראשוני
לאחר המחקר הראשוני והאפיון, ניתן לפתח קונספט ראשוני שעיקרו פיתוח מנגנון הפעולה של המוצר. בשלב זה מתוכנן המבנה הכללי של המוצר המציג את מנגנון הפעולה של המוצר, ואת התהליך משלב הבקשה למימון ועד קבלת המימון על ידי העסק. לאחר סיום שלב פיתוח הקונספט הראשוני, נציג המוצר לגורמים מרכזיים, נבצע משוב והיזון חוזר אתם ,ולאחר מכן נעבור לשלב פיתוח קונספט מפורט.

שלב ג - פיתוח קונספט מפורט
הכנת תוכנית מפורטת אשר תכלול את המרכיבים הבאים:
א. תיאור מפורט של הפרמטרים אשר יכללו במוצר החדש. 
ב. תיקוף המוצר – בדיקה בקרב גופי השקעה ולקוחות פוטנציאליים של ישימות
המוצר ויכולתו לספק מענה לצרכים.
ג. פירוט אבני הדרך ולוחות זמנים ליישום המוצר החדש עד להשקתו.

שלב ד- ביצוע Pilot
בכדי ללמוד ולשפר את המוצר נבצע Pilot

שלב ה- קבלת משוב והסקת מסקנות


מרעיון למוצר מוביל - מסחור הטכנולוגיה

א. חיפוש פטנטים
השלב הראשון במסחור כל רעיון טכנולוגי - הוא לבצע סקר שוק בדרך בכדי לבדוק אם הרעיון – מוצר – שירות – מודל עסקי כבר קיים.
לשם כך, ניתן לבצע חיפוש באמצעות מאגרים חופשיים המצויים באינטרנט בשלב הראשון ובשלב השני יש לבצעו באמצעות מומחים.
המבצע צריך להיות מסוגל להגדיר בצורה נכונה את אסטרטגיית החיפוש, לבחור את מאגרי המידע הנכונים

1. פטנטים אמריקאיים
ארה"ב מהווה את השוק הגדול ביותר עבור פטנטים והמצאות מכל העולם, כדאי להתחיל שם את החיפוש.
מאגרי נתונים על פטנטים אמריקאיים ניתן למצוא, באתר הרשמי של משרד הפטנטים האמריקאי (USPTO) -. ניתן לאתר פטנטים אמריקאיים החל משנת 1790 לפי מספר פטנט או לפי סיווגו . זהו האתר היחיד בו מתאפשר חיפוש לפי מילים בכל הטקסט של הפטנט. לצורך קבלת השרטוטים של הפטנטים יש להצטייד בתוכנת -CPC-VIEWER. בכל פעם שמקבלים את טקסט הפטנט יש להקיש על IMAGES לקבלת השרטוטים.
האתר מאפשר חיפוש גם בפטנטים שהתקבלו וגם בבקשות שכבר פורסמו (החל ממרץ 2001).

2. פטנטים אירופיים ו- PCT
פטנטים אירופיים וכן בקשות לפטנט אירופי ובקשות לפטנט בינלאומי (PCT) ניתן למצוא באחד משני האתרים הבאים:
האתר הרשמי של משרד הפטנטים האירופי (EP), המכיל חומר משנת 1978 עד היום. בפועל באתר זה ניתן לעשות חיפוש בינלאומי גם של פטנטים אמריקאים, יפנים, סינים, קנדיים, אוסטרלים ועוד ארצות רבות אחרות. באתר זה ניתן לבצע חיפוש לפי מילים בכותרות ובתקצירים (ABSTRACT).

WIPO - אתר הארגון הבינלאומי לקניין רוחני מאפשר גישה לפירסומי כל הבקשות הבינלאומיות.

3. פטנטים ישראליים
לעת עתה, אין בנמצא מאגר פטנטים ישראליים הנגיש באמצעות האינטרנט ללא תשלום. ניתן למצוא מאגר חלקי של פטנטים ישראליים (מהשנים האחרונות) במשרדי תנופה, או לפנות למאגר הפטנטים של חברת דיאלוג, הגובה תשלום הן על זמן השימוש במאגר והן על עותקי הפטנטים הנשלפים ממנו. כמובן שפטנטים ישראלים אשר יש להם בקשות תואמות של מדינות אחרות, כגון בקשה בינלאומית, אירופית או אמריקאית ניתן למצוא במאגרים הרלונטים.

כמו כן ניתן לבצע יפוש פטנטים ידני בספריית משרד רשם הפטנטים בירושלים.

4. פטנטים של מדינות אחרות

בעת חיפוש פטנטים של מדינות נוספות, ניתן להשתמש באתר של משרד הפטנטים האירופי המכיל מידע ביבליוגרפי על פטנטים של יותר מ- 50 מדינות ותצלומים (בפורמט גרפי).

שיטות חיפוש
קיימות מספר שיטות לערוך חיפוש פטנטים. הדרך הקלה והאינטואיטיבית יותר לבצע סריקת פטנטים עצמאית היא באמצעות הגדרת מילות מפתח המתארות את ההמצאה ואופן השימוש בה.

ב. כיצד תגן על עצמך - כמה מילים על רישום פטנטים והסכמי סודיות

הגשת בקשה לפטנט
הליך הרישום של פטנט מתחיל בהגשת בקשת פטנט. התאריך הקובע ("תאריך הבכורה") של בקשת הפטנט הוא תאריך קבלת הבקשה ע"י משרד הפטנטים. תהליך בחינת הבקשה נמשך כשנתיים שלוש (וגם יותר). כל עוד בקשת הפטנט נמצאת בתהליך, אין לבעל הפטנט כל זכויות משפטיות. מצב זה נקרא "patent pending" ומאפשר לבעל ההמצאה לחשוף את ההמצאה ברבים לצורך שיווק וקידום עסקי. חשוב לציין כי כל פרסום, גם ע"י בעל ההמצאה עצמו לפני הגשת הבקשה פוגע בתוקף הפטנט. (כלל זה תקף ברוב המדינות בעולם למעט ארה"ב, שם יכול בעל הפטנט להגיש בקשת פטנט עד שנה מיום הפרסום).
לאחר שבקשת הפטנט נבחנה ע"י משרד הפטנטים ואושרה, הפטנט תקף ל –20 שנה מיום רישום הבקשה. יש צורך בחידוש הרישום מדי תקופה לפי כללי המדינה בהם נרשם הפטנט. רישום פטנט הוא טריטוריאלי, לכן הגנת הפטנט חלה רק במדינות בהם הוא נרשם. ההגנה ברוב המדינות כוללת הגנה בפני פיתוח, ייצור, וגם ייבוא של מוצרים מפרים.

פטנט זמני (Provisional Patent Application)
החוק האמריקאי פתח בפני הממציאים הליך נוסף לרישום בקשות פטנט: בקשת פטנט פרוביזורית (Provisional Patent Application). הליך זה מאפשר רישום מהיר של בקשת פטנט מקדימה בעלויות נמוכות. היתרון העיקרי של הליך זה, הינו בקבלת תאריך בכורה )תפיסת "התור") כבסיס לרישום בקשת פטנט מליאה בתוך שנה מתאריך הרישום של בקשת הפטנט הפרוביזורי. חשוב לציין כי לרישום בקשה פרוביזורית לבדה אין כל ערך כשלעצמה ללא רישום הבקשה המלאה לפני סיום השנה.
על הבקשה לכלול, תיאור טכני של ההמצאה בשפה האנגלית (כולל שרטוטים לפי הצורך). תיאור זה משמש כבסיס לבקשת הפטנט המלאה ולכן עליו לכלול את כל המידע הטכני הנדרש מבקשת פטנט רגילה. בקשה מסוג זה חסרה בדרך כלל את החלק המשפטי (והקובע) המגדירה את רוחב ההגנה שניתנת לבעל הפטנט (תביעות –claims).
לפי דרישות החוק, יכולים ממציאים להגיש את הבקשה לבדם ללא עורך דין או עורך פטנטים ישירות למשרד הפטנטים האמריקאי. יחד עם זאת, לניסוח מקצועי של עורך פטנטים, קיים יתרון בהתחשב בכך כי הבקשה משמשת כמסמך הבכורה בכל מקרה דיון משפטי בתוקף הפטנט כאשר תאריך הבכורה מוטל בספק.

בקשת פטנט פרוביזורי יכולה גם לשמש כבסיס להגשת בקשת פטנט בינלאומי לפי אמנת ה PCT, אך חשוב לציין כי מכיוון שלא התקיים עד היום כל דיון משפטי בנושא, לא ניתן לדעת מהו תוקף ההליך במדינות השונות. על מנת להקטין את הסיכון הקיים ברישום מסוג זה, מומלץ להוסיף לבקשה לפחות תביעה (claim) אחת (זהו פתרון חלקי בלבד).
קרנן של הבקשות הפרוביזוריות ירדה לאחרונה בעקבות פסיקה בארה"ב אשר צמצמה מאוד את האפשרות להסתמך על בקשות פטנט אשר אינן מנוסחות על פי כל הכללים, לרבות בקשות פרוביזוריות.

בקשה בינלאומית (PCT)
על מנת להקל על הממציאים את הליך הרישום של הפטנט ברחבי העולם ולהבטיח את תאריך הבכורה של הגשת בקשת הפטנט, מאפשרת אמנת ה- PCT (אשר מעל מאה מדינות חברות בה, כולל ישראל) הליך של הגשת בקשה בינלאומית.
תחילתו של הליך זה, היא בהגשת בקשת פטנט במדינה אחת בלבד לצורך קבלת תאריך בכורה אשר הינו בעל תוקף בכל המדינות אשר הצטרפו לאמנה. על מנת לשמור על תאריך הבכורה יש להגיש בקשה בינלאומית לארגון הבינלאומי WIPO (ראה www.wipo.org) תוך שנה מיום הגשת הבקשה הראשונה. כמובן שניתן להגיש מראש בקשה בינלאומית, אך יש להתחשב בהוצאות האגרה, העומדות בממוצע על סכום של $2300.
הבקשה הבינלאומית עומדת בפני בחינה הכוללת סריקת פטנטים מוקדמת וחוות דעת הבודקת האם הפטנט עומד בקריטריונים לרישום פטנט. (ראשוניות, התקדמות המצאתית ושימוש תעשייתי). לממציא ניתנת זכות תגובה ע"י תיקון בקשת הפטנט או לטעון כנגד טענות הבוחנים. חשוב לציין כי לבחינה הבינלאומית אין כל תוקף מחייב לצורך רישום הפטנט בכל מדינה ומדינה, אך אין ספק כי לחוות הדעת הסופית תהיה השפעה על תהליך הבחינה בכל מדינה.
בקשת הפטנט הבינלאומית, מתפרסמת ברשות הרבים לאחר 18 חודשים מתאריך הבכורה.

לאחר 30 חודשים מתאריך הבכורה חייב בעל הבקשה להחליט מהן המדינות בהן הוא צריך הגנה ולהגיש בקשות תואמות בכל מדינה ומדינה. לאחר תאריך זה, לא ניתן יהיה להגיש בקשות במדינות נוספות.

הסכמי סודיות
הסכם הסודיות הוא כלי חשוב ביותר במו"מ משתי סיבות. הסיבה הראשונה, והנפוצה, היא שהסכם כזה מהווה הרתעה בפני החותם עליו להפר את הפטנט. אך אין זו הסיבה העיקרית. במו"מ נהוג להחתים על הסכם סודיות טרם הגשת הבקשה לפטנט, שחושפת את ההמצאה ממילא. במצב כזה, גילוי ההמצאה בלא הסכם סודיות ייחשב לפרסומה, ופרסום שכזה מונע את קבלת הפטנט. מאידך,
הסכם סודיות, אפילו אם אין מכבדים אותו, מונע את החשבת המו"מ כפרסום הרעיון, ומאפשר לקבל פטנט, על אף גילוי הרעיון.

נשמח לסייע לכם בכל שאלה.
שם
טלפון
דוא''ל